HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org Açlık Grevinin 100. gününde eyleme çağrı!

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın işlerine geri dönmek ve adalet arayışı için açlık grevinin eylemi 16 Haziran günü 100. gününe girecek. 100. gün vesilesiyle onlarca kurum birlikte Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya gelerek, “Nuriye ve Semih’in talepleri kabul edilsin!” diye haykıracak. Ayrıca Cuma günü 100 avukat ise cübbeleri ile eylem yapacak.

Nuriye ve Semih’in açlık grevi eylemi 16 Haziran günü 100. gününde olacak. Aralarında Çağdaş Hukukçular İstanbul Şubesi, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nin de bulunduğu onlarca kurum ortaklaşa yaptığı çağrı ile Cuma günü Kadıköy Süreyya Operası önünde buluşmaya davet etti. “Nuriye ve Semih’in talepleri kabul edilsin!” başlığı ile yapılan çağrıda şöyle denildi; “Açlık grevlerinin 100. Günü yaklaşırken, çalışma hakları, dolayısıyla yaşama hakları gasp edilmiş, akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın yaşama haklarına dönük iktidarın sorumsuz tavrı, cezaevi koşullarında karşılaştıkları insan hakları ihlalleri ve sistematik işkence bizlerin kaygılarını daha da derinleştirmiştir.

Bu kaygı ve temel bir hak olarak yaşama hakkına dönük iktidarın ve muhataplarının sorumsuzluğu karşısında herkesi yaşama hakkı prensibinde açlık grevinin 100. gününde bir kez daha Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için dayanışmaya çağırıyoruz. Biz aşağıda imzası bulunan devrimci, demokrat kurumlar, parti ve sendikalar daha önce yine Kadıköy ve Galatasaray Meydanında haykırdığımız taleplerimizi bir kez daha, daha büyük bir kararlılık ve daha yüksek bir sesle haykırıyoruz.

Nuriye ve Semih’in derhal serbest bırakılması ve taleplerinin kabul edilmesi, onları zulme karşı yaşatmak için, 16.06.2017 Cuma günü saat 19.30’da açlığın 100. gününde Kadıköy Süreyya Operası önünde çiçeklerimizle tek yürek olmaya çağırıyoruz.

Nuriye ve Semih’in Talepleri Kabul Edilsin

Nuriye ve Semih Serbest Bırakılsın

‘İşimizi Geri İstiyoruz’

OHAL Ve KHK’lar İptal Edilsin.”

Çağrıyı yapan kurumlar; Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, Özgürlükçü Hukukçular Platformu, Gezi Şehit ve Gazileri Platformu, KESK Şube Platformu, Direnişlerle Dayanışma Plaftormu, Suruç Yaralıları ve Tanıkları Plaftormu, Çağdaş Avukatlar Grubu, Devrimci Tekstil işçileri Sendikası, İdil Kültür Merkezi, Devrimci Hareket, Emekçi Hareket Partisi, Gençlik Federasyonu, TOHAV, Halk Cephesi, Kamu Emekçileri Cephesi, Emek ve Özgürlük Cephesi, Devrimci Anarşist Faaliyet, SKYP, Sanat Meclisi, EMEP,  Kaldıraç, Barış Bloku, HDP İstanbul, HDK, Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu, TKP, Proleter Devrimci Duruş, Partizan, Yüksel Caddesi Direnişçileri”

Ayrıca Semih ve Nuriye’nin avukatları ise yaptıkları çağrıda şu ifade de bulundular; "Semih ve Nuriye’nin avukatları olarak cuma günü 100. gün. 100 avukat, taleplerinin kabul edilmesi için Sakarya Meydanı’nda cübbelerimizle 19.00'da basın açıklamasında olacağız. Herkesi desteğe çağırıyoruz"

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.8093 Satış3.7941 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6538 Satış 4.6353

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.