HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org Medgar Evers’i Hatırladınız mı?

O zaman 17 Haziran’da Fulda’da buluşalım!

Medgar Evers, bir insan hakları savunucusuydu ve 12 Haziran 1963 tarihinde Klu Klux Klan (Faşist Amerikanlar) üyesi Becwith tarafından bir gece yarısı arabasından inerken katledildi!

Medgar Evers 1963 yılında ABD’de katledildi. Yıl 2017 ve bugün sadece ABD’de değil, tüm Avrupa ve dünya genelinde ırkçılık yükselmiş durumda.

1996 yılında Leewis Colick tarafından senaryosu yazılan “Geçmişten gelen ruhlar” isimli filmin konusu ise Medgar Evers’in katledilmesidir. Filmin senaryosu şöyle;

“Yıl 1963, yer Amerika'nın Missisipi eyaleti.
Zenciler hala insanca yaşama hakkına sahip olamamış durumdadırlar. Çalıştıkları yerlerde beyazlar tarafından aşağılanmakta, seçme hakkına sahip olamamakta, çocukları en kötü okullarda okumakta ve sürekli yokluk içinde yaşamaktadırlar.
Zenciler de bu baskı ve zulme karşı örgütlenmekte ve yaşadıkları ülkede söz sahibi olmaya çalışmaktadırlar. Medgar Evers halkının yaşadığı insanlık dışı duruma son vermek isteyen insan hakları savunucusu zenci bir aydındır. Missisipi'de herkes tarafından tanınmaktadır. Onun ve zenci halkının yükselişini hazmedemeyen Klu Klux Klan (Faşist Amerikanlar) üyesi Becwith tarafından bir gece yarısı arabasından inerken öldürülür. Bu olay ailesinin ve birçok insanın gözü önünde olur. Becwith olaydan hemen sonra sözde bir mahkemeye çıkarılır. Ama ne mahkeme! Bütün jüri beyazlardan oluşmuş, vali ve diğer önemli bürokratlar Becwith'in yanına gidip onunla dostane bir şekilde konuşmaktadırlar. Bütün kanıtlar Becwith'in katil olduğunu gösterse de bu mahkeme ve açılan diğer mahkemelerde de sonuç değişmez. Becwith elini kolunu sallaya sallaya ortalıklarda dolaşmaktadır. Bu haksızlığı hazmedemeyen eşi bayan Evers aradan 25 yıl geçtikten sonra tekrar dava açar. Savcılık bu davayı üstüne almak istemez. Ama aynı zamanda birçok kişi tarafından ırkçılıkla suçlanmak istememektedir. Zorlamayla da olsa bu davayı alır ve avukat Laughter'a devreder.

Avukat davadan geriye kalan dosyaları incelediğinde bütün kanıtların yok olduğunu görür. Laughter bu davayı açarken bir insanlık suçunun ortaya çıkarılmasından çok Medgars'ın, çocuklarının ve karısının gözleri önünde öldürülmesinden etkilendiği için açmaktadır. Çünkü Laughter kendi çocuklarına ve diğer çocuklara çok düşkündür.

Davanın tekrar açılacağı duyulunca eyalette bütün gözler bu olaya çevrilir. Avukat karısı, annesi ve babası başta olmak üzere birçok kişi tarafından tepki alır. Çünkü kendileri hala ırkçıdırlar ve birçok kişiye (ırkçılara) rezil olacaklarını düşünmektedirler. Bu tartışmalar giderek büyür ve eşinden ayrılır. Avukat davaya devam etmeye kararlıdır. Giderek bazı deliller toplanmaya başlar ve hala sağ olan tanıklarla ilişki kurulur. Davada ilerlemeler kaydedildikçe avukat Laughter'a çeşitli saldırılar başlar. Bu saldırılar karşısında bir ara tereddüde düşse de davayı sürdürmeye kararlıdır.

Beklenen gün gelir. Becwith kendinden son derece emin bir şekilde duruşmaya gelir. Bayan Evers ve diğer sanıklar olayı anlatırlar ve delillerle bu anlatılanlar doğrulanır. Becwith tüm bu olanlara karşı kendini savunamaz. Daha doğrusu savunmaya gerek duymaz. Çünkü kendisi bir beyaz, karşısındakiler ise "aşağılık birer zenci" ve zencilerle işbirliği yapan bir avuç beyazdır. Mahkeme sonucu hiç de Becwith'in beklediği gibi olmaz ve ömür boyu hapis cezası alır.”

Ya günümüzde neler oluyor, ne değişti?

Özellikle Ortadoğu’da yaşanan işgal, savaş ve vahşetten kaçarak Avrupa’ya göç eden göçmenler faşist saldırılara maruz kalıyor, dışlanıyor, horlanıyor ve asimile edilerek yozlaştırılıyorlar.

Bu duruma karşı tek çare ise Avrupa’da örgütlenmektir. Örgütlenerek, birlikte hareket ederek ırkçılığa karşı mücadele edeceğiz, etmek zorundayız. Birleşerek, birlikte hareket ederek yozlaşmaya ve asimilasyona karşı birlikte örgütlenmekten çare yok.

Bundan dolayıdır ki yıllardır Avrupa’da birçok kuruluş gibi Anadolu Federasyonu da faşizme, yozlaşmaya ve asimilasyona karşı mücadele vermektedir. Ve son 6 yıldır Almanya’da, “Irkçılığa ve Yozlaşmaya Karşı Halk Festivali” düzenlenmektedir. Bu sene de, 17 Haziran günü Almanya’nın FULDA şehrinde düzenlenecek Avrupa’nın 6. büyük buluşması ile ırkçılığa geçidin olmadığı ve yozlaşmaya karşı kültürümüzü yaşatmak için mücadelenin yükseltilmesi vurgulanacak. Sizler de 17 Haziran günü FULDA'da olarak mücadelenin bir parçası olabilirsiniz.

Medgar Evers gibi yüzlerce insanın ırkçılar tarafından öldürülmesinin unutulup, yenilerinin yaşanmasını istemiyorsak, ırkçılığa ve yozlaşmaya karşı mücadeleye destek verelim ve 17 Haziran günü FULDA’da buluşalım.

Düzgün Doğan

Festivale katılmak için bulunduğunuz bölgelere yakın iletişim numaraları şöyle;
Köln: 0174 6206024
Dortmund: 0163 4928584
Essen/Duisburg: 0163 2460062
Bielefeld: 0177 2753914
Berlin: 0163 4923288
Mannheim: 0173 7221996.
Mainz. :0177 8500025
Hamburg: 0174 6206497
Frankfurt: 0177 8937490
Darmstadt: 0163 4952552
Stuttgart: 0163 3336980
Saarland: 0157 32791425
Ulm: 0152 57885998
Nürnberg: 0151 45484376
Belcika: 0032 486846170
Ingiltere: 0044 7424213923
Fransa: 0033 751575806
Isvicre: 0041 786840466
#17HAZİRAN Adres #FULDA Messe...
İnfo.#Tel.0049 (0)15124696235En son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7999 Satış3.7847 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6522 Satış 4.6337

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.