HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolari

İşimizi Geri İstiyoruz!

“Bizler, bir gece yarısı kararnamesiyle mevcut iktidar tarafından işi, ekmeği elinden alınmış devrimci, demokrat kamu emekçileriyiz. Katil değiliz, hırsız değiliz, darbeci değiliz...”

5 Ocak 2016 gününden bu yana hergün, Malatya - Emeksiz Caddesinin üst tarafındaki alanda, iki öğretmen ve iki sağlık çalışanı tarafından bu sesi duyuyoruz.

11 Haziran 2017 tarihi itibarıyla 118 gündür aynı alanda seslerini duyurmaya çalışıyorlar Öğretmen Erdoğan Canpolat, Öğretmen Sertaç Ökdemir, Sağlık Memuru Özkan Karataş ve Sağlık Memuru Cengiz Uğurlu.

29 Ekim 2016 günü yayınlanan 675 no’lu Kararname ile işlerinden edilen Kamu Emekçileri, Malatya’da direnişe başladıklarında 6 kişiydiler.  Direnişin beşinci gününde Malatya Kobane Dayanışma Derneği Yöneticileri de olan Öğretmen Engin Cengiz ve Sağlık Çalışanı Özdemir Aydın tutuklanarak cezaevine atıldılar. Artık direniş 4 emekçiyle devam edecekti.
118 günde toplam olarak 104 defa gözaltına alınan direnişçiler, her seferinde alana yeniden gelerek taleplerini dile getirdiler, getirmeye devam ediyorlar.

Her eylem alanına geldiklerinde gözaltına alınan direnişçilere,  Kabahatler Kanunu’ndan kişi başı 227 tl ceza kesiliyor.
Bunun haricinde, dört tane de 2911 Toplantı ve Yürüyüş Kanunu’na muhalefetten dava açıldı, davalar devam ediyor.
Eylem sırasında yaptığı konuşmadan kaynaklı Öğretmen Erdoğan Canpolat’a 301’den devlet büyüklerine hakaretten ayrıca dava açıldı, o da devam ediyor.
Özkan Karataş için polise mukavemet ve darptan dava açıldı, denetimli serbeslik kararı çıktı, haftada bir gün karakola gidip imza veriyor.

5 Ocak günü Malatya’da “işimizi geri istiyoruz” talebi ile direnmeye karar verenler, direnişlerini Salı günü (13 Haziran) Ankara’ya taşımaya karar verdiler.

Nuriye Gülmen’in 9 Kasım günü başlatmış olduğu Tek Kişilik eylem çoğalarak büyüyor. Direnişin 215, açlık grevinin 95.gününde olan Ankara Yüksel direnişçileri her gün akp polisinin saldırılarına maruz kalıyorlar. Sokakta devam eden insan hakları ihlalleri ve işkenceler gaz sıkma, coplama, plastik mermi sıkma ile faşizmin ne olduğu açıkça yaşanıyor.
Malatya Direnişçileri, Yüksel Mevzisini korumak ve saldırılara göğüs germek için dönüşümlü olarak alanda olacaklar.

Nazife Onay, İstanbul Cevahir iş merkezi önündeki direnişini Ankara Yüksel’e taşıyarak, Acun Karadağ, Veli Saçılık, Esra Özkan Özakça ve Sultan Özakça’nın yanında yerini almıştı.

“Bizler, bir gece yarısı kararnamesiyle mevcut iktidar tarafından işi, ekmeği elinden alınmış devrimci, demokrat kamu emekçileriyiz. Katil değiliz, hırsız değiliz, darbeci değiliz...”

 
Haydar DoğanEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...
Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7941 Satış3.7789 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6681 Satış 4.6495

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.