HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolari

14 Haziran’da Strasbourg AİHM önünde buluşalım!

Evrensel Yol Partisi (EYP) yaptığı çağrı ile 14 Haziran günü saat 14.00’te Fransa’nın Strasbourg şehrindeki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’ye yapacakları başvuru ile Türkiye’deki seçimlerin iptalini isteyecek.  EYP, AİHM’ye yapacağı başvurunun ardından basın toplantısı düzenleyecek.

Evrensel Yol Partisi (EYP) 16 Nisan'daki halk oylamasının sonuçlarına ilişkin AİHM'e yapacağı başvuruyu 14 Haziran günü saat 14.00’de gerçekleştirecek. Konuya ilişkin Evrensel Yol Partisi Genel Başkanı Metin Güler ile görüştük. Güler, “14 yılı aşkındır Türkiye’yi yöneten ve yönetme biçimini kendine göre ayarlayan ve önündeki tüm engelleri kaldırmak için 16 Nisan günü gerçekleşen halk oylamasındaki sonucu doğru bulmadık ve bulmuyoruz da. Bunun için EYP olarak yaptığımız hukuksal çalışmalar ile araştırmalar sonucu 14 Haziran günü Strasbourg şehrindeki AİHM binası önünde olacağız. Yapacağımız başvuru ile tek tip yönetme yöntemi olan referandumun ve hükümetin asıl olarak önünü açan, tüm yetkilerinin kendisinin çıkarı için kullanabilecek bu oylamanın iptal edilmesini isteyeceğiz. Biz Evrensel Yol Partisi olarak, kısa bir süre önce kurulduk, kurulmamızın âmâcıda şuan var olan mevcut partilerinin geldiği noktayı gördüğümüzden ve bu tıkanıklığı gidermek, gerçekten de halkın sesine kulak verecek, emekçilerin emeğini sahiplenebilecek, mücadeleyi yükseltebilecek, adaletsizliğe dur diyebilecek mazlum halkların sesiyiz. AKP hükümetinin istediği yöntemle siyaset yapmak istemediğimizi, bizlerde bir çatı altında birleşerek, tek tip yönetim biçimine HAYIR diyebileceğimize inanıyorum. Maalesef Türkiye’de hukuksuzluğun diz boyu olduğu bir süreci yaşıyoruz. 2017 yılının Türkiye’sinde yaşanan adaletsiz ve hukuksuzluğu tüm halkımız gördü. Bu hukuksuzluğa da durmak ve hakkımızı aramak için AİHM başvurmak için hukukçu arkadaşlarımızla yaptığımız çalışmalar sonucunda kararlaştırdık. Tüm halkımızın adalet arayışı için 14 Haziran günü Strasbourg’dayız. Özellikle tüm Fransa ve Almanya’daki demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşlarını, Alevi kurumlarını, siyasi parti temsilcilerini ve halkımızı 14 Haziran’da AİHM binası önüne çağırıyorum. Halk oylaması öncesi tüm Avrupa’da ile Türkiye’de yapılan çalışmalarda aslında HAYIR kazanmıştı. Ancak tek tip adamın dayatması, hukuksuzca dayatmalar ve oyunlar ile evet öne çıkartıldı. Oysa tüm halkımızda iyi biliyorki HAYIR kazanmıştı. Bu adaletsizliği ortaya çıkarmak için AİHM’de olacağız. Hep birlikte tek tip yönetime HAYIR demek için Strasbourg’ta birliğimizi pekiştirelim.”

Ayrıca EYP Genel Başkanı Metin Güler AİHM’ye başvurularına ilişkin, “Düşününki Türkiye’de 94 parti var. Bu partiler arasında sadece bir CHP ve EYP Danıştay’a başvurmuştur. EYP bugün Türkiye’deki tüm iç hukuk aşamalarını tamamlayan tek partidir. Oysa tek yönetim biçimine HAYIR diyen tüm halkımızın temsilcisi olduğunu söyleyen tüm partilerde bunu yapabilirdi. Evrensel Yol Partisi olarak, yürütmenin durdurulması için 28 Nisan 2017 tarihinde Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na başvuruda bulunduk. Ve yaptığımız başvuruda kabul edildi. Bundan dolayı biz ezilen tüm mazlum halkların, inançların ve emekçilerin sesi olarak ülkemizin tüm iç hukuk mercilerine yaptığımız başvurularda adaleti elde edemediğimizden dolayı 14 Haziran günü Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuruda bulunacağız.” vurgusunda bulundu. 

Bilindiği gibi, Avrupa Konseyi Başkanı Thorbjorn Jagland Yüksek Seçim Kurulu'nun referandumun iptaline ilişkin verdiği kararın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götürülebileceğini söylemişti.

Dogan Presse AgenceEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7647 Satış3.7497 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.7123 Satış 4.6935

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.