HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

CHP Gençlik Kolları: Demokrasi için Ayaktayız, Buradayız ve Kararlıyız

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yurtdışı Gençlik Kolları 2017 Türkiye anayasa değişikliği referandumu, 16 Nisan 2017'de gerçekleşen halk oylamasına ilişkin 18 Nisan günü yazılı açıklama yaptı. CHP Yurtdışı Gençlik Kolları, yaptığı açıklamada, 16 Nisan günü yapılan halk oylamasının hukuken şaibeli olduğunu vurgulayarak, “YSK'nın bu kararının Demokrasimize bir Darbe olduğunu, şaibelere karışmadan mücadele vermiş herkese saygısızlık olduğunu bir daha ifade ederek. Demokrasi için Ayaktayız, Burdayız ve Kararlıyız. Korku bu seçimin kaybedenidir. Hakikatsa kazananıdır” dedi.

CHP Yurtdışı Gençlik Kolları’nın, “Değerli genç kardeşlerimiz ve saygıdeğer büyüklerimiz;” başlığı ile 18 Nisan günü yayınladığı açıklamada şöyle denildi;

“Yurtdışında ve Yurtiçinde Halkımız fark göz etmeksizin sandık başına gitti ve oylarını kullandılar. Bizim dileğimiz, sonuçların herkes için, Türkiye’miz için Hayırlı olmasıydı. Fakat bugün ne yazık ki akıllarımızda birçok soru işareti bırakan bir tablo ile karşı karşıyayız.

İlk olarak, Hayır kampanyası süresince, siyasi görüşü, dili, dini, ırkı ne olursa olsun, Türkiye Cumhuriyeti'nin aydınlık geleceği için gece gündüz demeden, aralıksız olarak emek sarf etmiş tüm vatandaşlarımız, bu seçimin öncüleri oldular.  Sizler Hayır galibiyetinin gerçek önderlerisiniz. Sizin çabalarınızla bir tarih yazıldı ve biz Türk milleti olarak bunun için size ilelebet minnettar kalacağız.

Şimdi önümüzdeki sürece baktığımızda; başta şunu vurgulamak istiyoruz:
Türk Demokrasisinin teminatı ve güvencesi olması gereken Yüksek Seçim Kurulunun, Türk milletine bir hesap borcu var!

Bizim halkımızın kararına saygımız sonsuz. Şeffaf ve adil bir seçimle bu sonuçlar ortaya koyulsaydı, biz bugün bu açıklamamızı farklı bir şekilde yapar, üzüntümüzü elbet dillere getirir ama saygı duyar ve ileriye dönük fikirler üretiyor olurduk. Bu seçimlerin usulsüz olduğunu kanıtlayan birçok kanıt var ve bu gerçek artık yadsınamaz.

Saygıdeğer kardeşlerimiz ve değerli büyüklerimiz. Bu seçimlerin bu şekilde manipüle edilmesinin hiç bir Demokrasi’de yeri yoktur. Bu nedenle siyasi görüşünüz ne olursa olsun, ister Evet’e ister Hayır’a oy vermiş olun, ülkemiz için, çocuklarımız için herkesi duyarlı olmaya ve onurlu olmaya çağırıyoruz.

Başta Yüksek Seçim Kurulu ve Hâkimler ve Savcılar olmak üzere şerefini, onurunu ve özgürlük anlayışını yitirmemiş her onurlu vatandaşımızı, bu Adaletsizliğe karşı sessiz kalmamaya davet ediyoruz.

Değerli arkadaşlar. Biz haykıra haykıra bir daha söylüyoruz. Diğer usulsüzlükleri bir kenara bırakacak olursak, öncelikle Yüksek Seçim Kurulunun mühürsüz 1,5 milyon oy pusulasını ve zarfları kabul etmesi Anayasaya ve Hukuka aykırıdır. Bu nedenle bu 2017 Anayasa Halkoylaması hukuken şaibelidir.

Usulsüz olaylara ve hileye karışmadan her iki taraftan da oyunu kullanmaya giden dürüst vatandaşlarımız ve oylarına sahip çıkan tüm Parti çalışanlarına teşekkürlerimizi ve saygılarımızı iletiyoruz.

Cumhuriyet Halk Partisi Yurtdışı Gençlik Örgütleri olarak belirtmek isteriz ki: Bu usulsüzlükler karşısında bu sonuçları tanımamız mümkün değildir!

Türkiye’mizde ihtiyaç duyduğumuz şeffaflığı, insan haklarına saygılı ve özgür ortamı inşa edebilmek için ellimizden ne geliyorsa yapacağımızı da belirterek içinizi ferah tutmanızı isteriz, çünkü cesur arkadaşlarımız, sizler yalnız değilsiniz. Yanınızdayız.

Önümüzdeki süreci çok yakından takip edeceğiz ve Cumhuriyetimizin kazanımlarına, fark göz etmeksizin sahip çıkacağız. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Cumhuriyetimiz kolay kazanılmadı ve bizler onu bazı kişilerin şahsi emellerine ve hırslarına kolayca teslim etmeyeceğiz.

YSK'nın bu kararının Demokrasimize bir Darbe olduğunu, şaibelere karışmadan mücadele vermiş herkese saygısızlık olduğunu bir daha ifade ederek. Demokrasi için Ayaktayız, Burdayız ve Kararlıyız. Korku bu seçimin kaybedenidir. Hakikatsa kazananıdır.”

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7647 Satış3.7497 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.7123 Satış 4.6935

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.