KÖŞE YASIZI DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org 


Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür


Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi ölüme meydan okuyan, cüretli, kararlı, inançlı nice devrimci-yurtsever yetiştirmiştir Anadolu toprakları. Aynı Mustafa Suphiler, Mahir Çayanlar İbrahimler, Mazlumlar onur ve şerefle ölen ama yenilmeyen, baş eğmeyen halkımızın yiğit evlatları direnme azminin, bağımsızlık için ve özgürlük uğruna kavga vermenin de adı olmuşlardır.

 6 Mayıs 1972 yılı işte böylesi bir destana sahne olmuştur. Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO) önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın yarattığı bu destan; davaya bağlılık, halka olan inanç ve feda kuşağının insanı olma vb. özelliklerle hala canlılığını yitirmeden korumaktadır. Ancak bugün düzen onları, farklı tanıtmaya veya göstermeye çalışıyor.

 'Yaşasın tam bağımsız Türkiye. Yaşasın Türk ve Kürt halkların kardeşliği. Yaşasın işçiler, köylüler; kahrolsun emperyalizm' dedi Deniz ve tekmeledi tabureyi.

Anadolu ihtilalinin öncüleriydi onlar. Topraklarımız emperyalist katillerin üssü olmasın, Türkiye emperyalizmin çiftliği olmasın istediler. Halkın sırtında saltanat sürenlere karşı, ülkemiz ve zenginliklerimiz halkımızındır diyorlardı. Hançeresinde Gündoğdu marşıyla yürüdü Deniz, gençlikle birlikte Yankee işbirlikçilerinin üzerine.
    
'Ben ülkemin bağımsızlığı ve halkımın mutluluğu için şerefimle bir defa ölüyorum. Sizler, bizi asanlar, şerefsizliğinizle her gün öleceksiniz. Biz halkımızın hizmetindeyiz. Sizler Amerika’nın hizmetindesiniz. Yaşasın devrimciler. Kahrolsun faşizm.' dedi Yusuf ve tekmeledi tabureyi.

Vatanı, ulusu, özgürlüğü ve namusu temsil ediyordu onlar. Devrimci saflık, temizlik ve doğruluk onlarla yüceldi. Devrimciler ilk kez idam sehpasında düşmana meydan okuyor ve halklara umut taşıyorlardı. Kısacık yaşamlarına sığdırdıkları onurlu mücadele ve sehpada gösterilen tavır Bedreddin'leri, Pir Sultan'ları, Seyit Rıza'ları haykırıyordu. İdam edilirken, ODTÜ'de ABD ajanı Commer'in arabasını Ulaş ve diğer arkadaşlarıyla ateşlemenin heyecanı içindeydi Yusuf.

 'Ben şahsi hiçbir çıkar gözetmeden halkımın mutluluğu ve bağımsızlığı için savaştım. Bu bayrağı bu ana kadar şerefle taşıdım. Bundan sonra bu bayrağı Türk halkına emanet ediyorum. Yaşasın işçiler, köylüler ve yaşasın devrimciler. Kahrolsun faşizm.' dedi Hüseyin ve tekmeledi tabureyi.
Hiçbir pişmanlık duymuyordular. Teslimiyetçi olmadılar. Faşizm ürktü onlardan. Tam bağımsız Türkiye idealini gerçekleştirmek için Türkiye devriminin yolunu gösteriyordu darağacında Hüseyin.

 Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın yarattığı değerler ve idealleriyle gerçek vatansever olduklarını göstermişlerdi dünya haklarına.

Deniz'ler Türkiye ve Kürdistan devrimi arasındaki kopmaz bağı görmüşler ve son nefeslerinde bunu haykırmışlardı. Halkların birliği ve dayanışmasıydı onlar. Halkların özgürlük mücadelesiydiler.

'Biz Türk ve Kürt halkların kurtuluşu için ölümü seve seve kucaklarız' demeleri bundandı. Çünkü onlar Türk ve Kürt halklarının kardeşliğini savunuyordular.

Türkiye’de soyguncu ve sömürücüler hariç çoluk- çocuk herkes sevdi onları.

 Üç fidanın ölümsüzleşmesinin üzerinden tam 44 yıl geçti. Bu düzen halkın belliğini silmek istese de, inkârcı sol Deniz'lerin mücadelesinin içeriğini boşaltmak istese de, 6 Mayıs'ın ağıt değil mücadele günü olma gerçekliği devam ediyor. Bugün düşmanın Deniz'leri masum gösterenleri övmesi düşündürücüdür.

Bu kavga; düzen mi? devrim mi? Mahirler, Denizler, İbolar mı, Soyguncu katil devlet mi? kavgasıdır. Bu savaş silahlı devrim cephesiyle Susurluk ile ılımlı İslamı savunan AKP hükümetini cephesinin savaşıdır. Son 35-40 yılın bir yanında Mahirler, Denizler, İbolar, Mazlumlar.... yani halkımız varsa diğer yanında Deniz'leri idam edenler vardır. İşte Deniz'ler, zalimler cephesine karşı halkımızın onurunu darağaçlarında bayraklaştıranlardır.
 
Mahir'lerin, Deniz'lerin verdiği mesaj; birleşin, mücadele edin ve kazanın mesajıdır. Denizler ve onların mücadelesi üzerinde miras kavgası edilecek bir mal değildir. Onların düşüncelerini savunduğumuz ve hayata geçirdiğimizde gerçekten onların mirasçılarıyızdır. Ve Mahirleri Deniz'lerden koparmak mümkün değildir. Deniz'leri savunmak, Mahirleri savunmaktır. Onların mirasçısı olmak demek bu düzene karşı mücadele etmek demektir. Tercihini bu zulüm düzenin yıkılmasından yana yapmak demektir. Bu mirası sahiplenmek tam bağımsız demokratik özgür bir vatan isteyenlerin görevidir.

Eminim ki Deniz’ler bugün yaşasaydı bağımsız bir vatan için mücadeleye devem ederek özgür bir vatan kurma peşinde olacaklardı. Bir taraftan Deniz'lere ağıtlar yakıp öte yandan Tayyiplerin eteğini öpenler Denizl'ere sahip çıkamazlar.

Dev-Genç ve THKO önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan 6 Mayıs 1972'de kontrgerilla devletinin işkencecileri tarafından katledildiler.

Deniz Hüseyin Yusuf Anadolu halklarının mücadelesinde yaşıyorlar

Anadolu toprakları üzerinde ezilen halklar için dökülen her damla kanın mücadele geleneğinde bu vatan için tereddütsüzce ölüme giden devrimcilerin payı vardır. Anadolu topraklarının bağımsızlığı için darağacına giden Deniz, Hüseyin ve Yusuf tüm direnen halkların şehididir.

Aynı Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol, Elif Sultan Kalsen, Çiğdem Yakşi ile Berna Yılmaz gibi, ölüm pahasına da olsa düşüncelerinden vaz geçmeyen halk kahramanlarının düşünceleri her daim yaşar ve yaşatılır.

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ı ölümsüzlüklerinin 44. yıl dönümünde saygı ile anıyorum.

Düzgün Doğan

Dogan Presse


En son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7647 Satış3.7497 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.7123 Satış 4.6935

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.