KÖŞE YASIZI DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org 


Neyin Barışı Ulan! Neyin?

Neyin Barışı Ulan! Neyin?

Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlıklara direnmeliyken,  zalime diş göstermeleri gerekmeliyken, barış teranesiyle kendi suratına-sınıfına, inanç ve düşüncesine yumruk atmaktadırlar. 
Halkalara dayatılan bir aşağılama,  malını alıkoyma, yoksul ve yoksunlaştırma politikası gün gibi ortaydayken, bu satha ve zatlara cephe alıp direnmek varken, aman biraz sakinleşelim, alttan alalım, kimse zarar görmesin,  haksız duruma düşmeyelim bahaneleri üretmek kendini muhalif ve devrimci tanımlayanların politikası olmamalıdır. Daha neyimizi almalarını bekliyoruz ki "Barış" diye bir kelimeyi telaffuz etme gafletine düşüyoruz.
 
-Cizre'de, Sur'da, Nusaybin'de yüz binler yerinden-yurdundan edildi, yüzlercesi sebepsiz katledildi. Barış mı isteyeceğiz.
        
-En büyük metropollerden birinde, İstanbul'da bazen gündüz vaktinde, bazen gece seherinde Berkin Elvan, Dilek Doğan, Günay Özarslan, MLKP'Lİ üç bayan, daha bir hafta olmadı Yılmaz Öztürk sorgusuz-sualsiz hiç yere infaz edilmedi mi? Ne yani sineye çekip barış mı isteyeceğiz.

-Ülkenin göbeğinde, başkentinde bir Tiran sırf kendi politikalarını hayata geçirebilmek, kendi tahtını sağlamlaştırmak adına milyar dolarlık Sarayı'ndan her şeyi ben emrettim, ben istedim de oldu deyi kendi ağzıyla itiraf etmedi mi? Bunlarla barışarak mı halledeceğiz meseleleri ve yahut kapatacağız defterleri.

Öyle kuru kuruya Barış olmaz efendim. Karnın toksa barış, IMF'YE, Dünya Bankası’na borcun yoksa barış, enflasyona, dolara, petrol fiyatlarına endeksli bir hayatın yoksa barış, patron sömürüp-sövmüyorsa, politikacı çalıp-çırpmıyorsa barış, Eloğlu, Bakan oğlu senin oğlundan üstün değilse barış, gelirin-giderin adaletliyse barış, sağlık-eğitim ve barınma hakkın parasızsa barış, karın-kızın gecenin bir yarısında sokak ortasında başı açık veya kapalı özgür olabiliyorsa barış, yoksa barışma kardeşim. Gerçek barış eşit-adaletli ve eğitimli bir toplumun inşasıyla mümkündür.

Toplumsal barışın mihenk taşı sınıflar kavramının ortadan kalkmış olmasıdır, yoksa farklı etnik ve dini kökenden kitlelerin birbiriyle barışık olması değildir. Bugün Türkiye de bu kaosu körükleyenler emperyalist tekellerdir, Anadolu'nun mazlum halkları değil. Kendi sistemlerini yerleştirmek, topluma düzenlerini idrak ettirmek adına dini veya etnik azınlıklar üzerinden senaryolar kurgulayıp uygularlar ve sanki her şeyin sorumlusu Hakkari de Kürt , Dersim de Alevi , İstanbul'da Ermeni, Ege'de Rum olmakmış gibi lanse ederler. Omuz omuza, barikat barikat gelecek, gelmeli Barış dediğimiz şey. Ana dilde eğitimle, Özerk yönetimle, dini ve etnik ayrılıklarla barışın tesisi olanaksızdır.

Metin Yıldız


En son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7647 Satış3.7497 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.7123 Satış 4.6935

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.