KÖŞE YASIZI DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org 


Günaydın AB!

Günaydın AB!

Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zorlama operasyonları karşısında sesiz olan AB, yeni derin uykusundan kalmış ve birden Kürt kentlerindeki çatışmaları aklına gelmiş. Aylardır süren çatışmaları an an izleyen takip eden AB, AKP hükümetinin katliam politikasına göz yummuş ve sessizliğini korumuştur. AKP hükümeti gibi AB’de Güney Doğu’da yaşanan katliamlar sorumludur!. Daha birkaç ay öncesine kadar Kürt hareketini Ortadoğu’da kullanmak için kahraman ilan eden AB ve ABD neden ise aynı kahraman ilan edilen halk aylardır Türkiye’de katledilirken sessizliğini koruyarak, yaşananları görmezden geldi. Aylardır AİHM’ye AB’ye veya NATO’ya çağrılar yapılıyor çatışmaların durdurulması için. Aynı kurumlar yine yaşananları aldıkları ortak kararlarla onaylamaktadır.
 
Kimse bunun tersini söyleyemez. AKP hükümeti AB ve ABD’nin güvencisini arkasına alarak Kürt halkına yönelik imha politikasına başlamıştır. Öncelikle halka dayatılan seçim oyunları ile Türkiye’de demokrasicilik oyunu oynatıldı. Hemen ardından ise savaş politikasına başvurularak “terörizme karşı mücadele veriyoruz” söylemelerinin arkasına sığınılarak 3 aylık bebekler, 14,15,16 yaşlarındaki çocuklar hedef gözetilerek keskin nişancılar tarafından katledildi. Katliamlar karşısında her fırsatta “barış” adı altında teslimiyetçiliği savunanlar biraz düşünün! Katil, katliamcı, kendi ülkesinin üzerindeki toprakları on binlerce askeriyle, Özel hareket timleri ile keskin nişancılarıyla, tankıyla topuyla işgal eden bir iktidarla neyin barışını yapıyorsunuz??

Demokrasicilik oyununu artık bir kenara bırakalım. 7 Haziran ve 1 Kasım 20015’te yapılan seçimlerde “demokrasi getirme” ve “bu düzeni değiştireceğiz” havasıyla devletin katliamcılığını meşrulaştıranlar artık tekrardan yeryüzüne inmenin zamanı gelmiştir. Tüm ülkeyi kendi egemenliğinin altına alan hükümet, Kürdistan’da katliam yaparak, insanları bu karda-kışta göçe zorlayarak, tanklarla havan toplarıyla insanların evlerini başlarına yakarak, yıkılan evlerin molozlarını dahi başka yere taşıyan bir devletten ne tür bir umudunuz kalabilir ki?

Saldırılar sadece Güney Doğu ile sınırlı değildir! İstanbul’da evleri basarak, Günay Özarslan, Dilek Doğan, Dilan Kortak, Yeliz Erbay ve Şirin Öter infaz edildi. Sendikaların içi boşatılarak örgütsüzleştirildi. Üniversitelere gerici yobazlar yerleştirilerek öğrencilerin üzerine baskılar uygulandı. Avukatlar gözaltına alınıp tutuklandı. Gündemdeki olayları bir şekilde yansıtan ve yansıtmaya çalışılan gazeteciler gözaltına alınıp tutuklandı. Sürekli baskınlarla veya gözaltı politikalarıyla halkı baskı altına alan bu iktidarla neyin barışı yapılanabilinir ki??? 

Çözüm süreci denilerek halkı yıllarca umutlar içine sokup, sonradan da kendileri çözümsüzlüğü yaratarak halkı katletmeye devam etmediler mi? Şimdi de Alevileri çözümsüzlüğe gömmek için ve Alevileri oyalamak için komisyonlar oluşturuluyor.

Peki, daha geçen günlerde Alevilere hakaret eden bu ülkenin Diyaneti değimliydi?  Gezi’de katledilen canlarımızın katillerinin hangisi yargılanıpta hak ettiği cezayı almıştır?

Bu sistemin “ barış” “demokrasicilik” oyunlarını bir yana bırakalım artık. Katliamların karşısında, baskıların karşısında, sansürün karşısında tek yöntem örgütlü, birlikte hareket eden halkın gücüdür.

Emperyalizme ve faşizme karşı çıkılmadan ne demokratlık, ne hukuk savunuculuğu mümkün değildir.
Kimse kendini aldatmasın; emperyalizmin ve bu düzenin tahakkümü ortadan kaldırılmadan, onlarla ilgili ne varsa yok edilmeden, yerine halktan yana, halkın çıkarları için politikalar konulmadan, ne hukuk ne de demokrasi bu ülkede olmayacaktır!

Düzgün Doğan


En son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7647 Satış3.7497 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.7123 Satış 4.6935

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.