KÖŞE YASIZI DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org 


Persona Non Grata

Persona Non Grata

"İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla kadar hapsim isteniyor” diyor Can Dündar duruşmaya giderken.


"Sadece adamı anladığımı söylüyorum. O kadar iyi bir herif değil ama onu çok anlıyor ve ona biraz da sempati duyuyorum.”
Danimarkalı yönetmen Lars Von Trier’nin 64. Cannes Film Festivali'nde Hitler’i kast ederek söylediği bu sözleri, gerek festival komitesi gerekse basın tarafından büyük tepki almıştı. Aynı konuşmasında sözlerine, “Fazla Yahudi taraftarı da değilim, çünkü artık İsrail gerçekten de can sıkmaya başladı" diye devam eden yönetmen “istenmeyen adam” ilan edilmişti. Trier’nin söyledikleri üzerine birkaç kelâm etmek veya ne anlatmak istediğin tartışmak başka bir yazının konusu olabilir; ben burada ‘istenmeyen adam’ olma terimi üzerinde durmak istiyorum.

Bir diplomatın görev yaptığı ülkedeki diplomatik ilişkilerini, ayrıcalıklarını ve dokunulmazlıklarını belirleyen Viyana Konvansiyonuna göre, ev sahibi devlet gerekçe göstermeksizin bir diplomatik görevliyi ‘istenmeyen adam’ ilan edebiliyor. Daha çok Latincesi olan Persona non grata ile tanımlanan bu kişi de, her istenmeyenin yapacağı gibi pılını pırtını toplayıp ülkesine dönüyor.

1993 yılında İsviçre’de gerçekleşen bir olay, yakın tarihimizin Persona non grata’sı olarak kabul edilebilir. Ne mi olmuştu? 24 Haziran’da Türkiye'nin Bern Büyükelçiliği önünde gerçekleşen gösteri sırasında içeriden eylemcilere ateş edilmiş, bir kişi ölmüş bir kişi de yaralanmıştı. İsviçre ateş eden kişinin iadesini istemiş, Büyükelçi Kaya Toperi "Ben ateş ettim" deyince İsviçre hükümeti Toperi’yi "istenmeyen adam" ilan edilmişti.

Işid adındaki gözü dönmüş canilere gönderdiği silahların haberini yapan; kokuşmuş planlarını halka anlatmaya çalışan Cumhuriyet Gazetesi’ne ve onun Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a, "Bu casusluk faaliyetinin içine o gazete de girmiştir. Haberi yapan bedelini ağır ödeyecek, öyle bırakmam onu" diyen, kendine bağladığı yargıyı yönlendiren Tayyip’in 2009 yılında aldığı mektubun bir bölümünde şunlar yazıyordu: “(…) Sizden dileğim en azından şu anda başında bulunduğunuz Devletin yanlış uygulamalarını düzeltmek için daha kaç on yıl geçeneğini bana bildirebilirsiniz. Ama lütfen benim 73 yaşında olduğumu ve bana karşı yapılan adaletsizliğin giderilmesi için daha birkaç on yıl bekleyecek zamanımın kalmadığını hesaba katın.”
Bu satırları yazan kişi Yorgo Andreadis. Kim midir bu adam? 1880 yıllarında Karadeniz’den Batum’a oradan da Selanik’e göç etmiş bir ailenin çocuğu olmanın yanında, “Pontos devletini kurmak istemekle” suçlandığı için1998 yılından bu yana Türkiye’ye girişi yasak olan, tanınmış bir yazar.
Aynı mektubunda, “Eğer gerçekten de Türk Devleti’nin güvenlik teşkilatlarının bu adaletsiz, yersiz ve kabul edilemez kararını düzeltemeyecek durumdaysanız ve Türkiye’ye girişimin yasaklanmasındaki ısrarınız sürüyorsa, O zaman lütfen son arzumun yerine getirilmesine ve ecelim geldiğinde, 90 kuşaktır atalarımın ebedi istirahatgâhlarında yattıkları Trabzon’a gömülmeme izin verin” diye bitiren yazar; çare istediğini Tayyip’in, çok değil 5 yıl sonra, “Affedersiniz Ermeni dediler” cümlesiyle azınlıklara bakışını bu kadar net göstereceğini bilemezdi elbette.
Tanıtım yazısında, “kendini barışa, halkların kardeşliğine, özellikle de Türk-Yunan dostluğuna adamış bir” yazar olarak anlatılan Yorgo Andreadis’in kitaplarından birinin adı da Persona Non Grata’dır. 2015 yılında yayınlanan bu kitabında yazar; sınırdışı edilme hikâyesini, yasağın kalkması için Yaşar Kemal de dahil, birçok yazar ve aydının kendisi için imza toplamalarını ve verilen çabayı anlatıyor.
Tabii bu imzalar da ‘Affedersiniz’ dönemin Başbakanına yollanmış ama bir yanıt alınamamış.

“Orda da mahkeme bugün ilk duruşması, zorla getirilme kararı var hakkımda. Dolayısıyla yarım saate kadar yetişemezsek tutuklanma ihtimali var. Onun için köprü trafiğini aşmaya çalışıyoruz” diyen Can Dündar’ı; Bağımsız Gazetecilik Platformu P24'ün işten atılan gazetecileri konu alan belgeselinde, adliyenin yolunu tutmuşken görüyoruz. Bir yandan da anlatmaya devam ediyor: “Bir dava daha var bugün, yargılamasına başlanacak, o da fezlekelerin açıklanması üzerine yasak konmuştu, sansür vardı. O yasağın karşısına çıktım ve fezlekeleri bilmek halkın hakkı diye bir köşe yazısı yazmıştım. Onda da hakaret suçu bulmuşlar. Orada da dava açıldı. İkisinde de Başbakan ve oğlunun karşısında sanık olarak bugün mahkemeye çıkacağım.”

19 Gazeteci ile söyleşi yapılan bu belgeselde Can Dündar sözlerini şu cümleler ile bitiriyor: “Artık mesleğin bir parçası gözüyle bakıyoruz. Yargılanmayanlarda bir mahcubiyet hissi oluyor, biz işin tadını çıkarıyoruz.”

Belgeselin adı mı?
Persona Non Grata.

Soydan Kızgın
27.11.2015

 
En son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.9168 Satış3.9012 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.8261 Satış 4.8069

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.